ELAZIĞSPOR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ELAZIĞSPOR

FORUM SİTEMİZE HOSGELDİNİZ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Fırat Üniversitesi

YazarMesaj
BATUHAN23
Admin
BATUHAN23

Fırat Üniversitesi Empty
MesajKonu: Fırat Üniversitesi   Fırat Üniversitesi Icon_minitimeSalı Mayıs 18, 2010 10:37 pm

Rektör:Prof.Dr. fevzi BİNGÖL / 2008
21. asır’a girerken özellikle haberleşme ve teknoloji alanında kaydedilen ilerlemeler neticesinde kurulan yeni dünya düzeninde, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin ve Türk Aleminin olumlu yönde fayda sağlayabilmesi için; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu ******’ün belirttiği ilkeler doğrultusunda ve milli birlik ve beraberliğimize düşman unsurlarla mücadele ederken bilimle, teknolojik gelişme ve yetişmiş nitelikli insan gücü arasındaki önemli ilişkiyi unutmamalıyız. İşte bu aşamada özellikle üniversite eğitiminin ve üniversitelerin bilim üretme, yeni teknolojiler geliştirme ve nitelikli insan gücü yetiştirme açısından önemleri giderek artıp, fonksiyonları çeşitlenirken sadece bulundukları yerleşim birimlerini değil; diğer ülkeleri ve milletleri etkileyen kurumlar haline geldikleri bir gerçektir....

Fırat Üniversitesi Hazar_11Ancak bu etkinin devamlılığını ve geçerliliğini koruyabilmesi için eğitim ve öğretim sistemimizin milli karakterimiz ve dünya şartlarıyla uyum içerisinde olması gerekmektedir.Eğitim ve öğretim sistemimizi bu idrakle gerçekleştirdiğimiz ölçüde yetişecek insan gücümüz milletimizin olduğu kadar diğer milletlerin de güven kaynağı olacaktır.

Üniversitemiz; yerleşimi itibariyle şehrin merkezine çok yakın bir konumdadır. Öğrencilerin ulaşım ihtiyaçlarını yaya olarak kolaylıkla sağlamalarına rağmen şehirle bağlantıyı daha çabuk sağlayan imkanları da öğrencilerimizin istifadesine sunmaktadır. Üniversitemizde, bu münasebetle Elazığ Belediyesi’ne bağlı toplu taşım araçları öğrenci yoğunluğuna göre her kampüse de sefer programları düzenleyip bugün toplam mevcudu 14 bini bulan öğrenci mevcuduna ulaşım hizmeti vermektedir. Üniversitemiz yerleşim itibariyle büyük bir alan içerisinde yayılmış ve bilindiği üzere Orman Bakanlığı’na bağlı Zafran Mesire Yeri tarafından da ikiye bölünmüş bir kampüs görüntüsü vermektedir.Bu münasebetle öğrencilerimize gerek her iki kampüs arasında hızlı ulaşım imkanı sağlama, gerekse Mühendislik Kampüsü bünyesinde bulunan YURT – KUR’ a bağlı yurtlarda kalan öğrencilerimizin Rektörlük Kampüs’ünde yer alan fakülte ya da yüksek okullarına rahat ulaşım sağlamaları amacıyla Rektörlüğümüz tarafından bu hatlara da servis araçları tahsis edilmiştir...

Fırat Üniversitesi Ftgvgv10

Üniversitenin etrafında geçirgen bir hücre bulunmalıdır. Yani, üniversite, kendi kimliğini koruyarak; toplumla entegre olmalı, toplumun yaşamış olduğu değişikliklerin gerisinde kalmamalı, sürekli olarak değişen bir dünyada yer almalıdır. Eğitim, sadece bilimin taransmisyonu değil, aynı zamanda kişinin kendini zenginleştirmesi olarak kabul edilmelidir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için, klasik eğitimden vazgeçerek; öğrencinin merkezi eleman olduğu bir ortam oluştururarak; genel kültür seviyesi yüksek, kendi kendine karar verebilecek, sürekli eğitim almaya susamış, toplumun örf ve adetlerini savunan, ancak toplumsal gelişmeleri takip eden öğrenciler yetiştirmemiz zorunludur. Öğrenci olarak öğrenirken, genç olarak dinlenip eğlenebilmeniz için, üniversitemiz bünyesinde, futbol, voleybol, basketbol sahaları ve halı sahamız mevcuttur. Bunlara yeni tesis ekleceğimizi de şimdiden söylemek isterim. Ayrıca üniversitemizde, başta folklor olmak üzere, tiyatro, havacılık gibi çeşitli kollarda hobi kulüplerinin faaliyetlerinin, öğrencilerimiz kanalıyla sürdürüldüğü ve bu faaliyetlerin, idare olarak madden ve manen desteklediğimizin de altını çizmek isterim.

Ögrenci Etkinlikleri ve Kulüpler:
Biyoloji Klubü -Fırat Tarih Kulubü -Bilim ve Teknoloji Kolu -Bilişim Kulubü -Çevre Kulubü
Su Ar. Gel. (AQUA) Kulubü -Tiyatro ve Sinema Kulubü -Müzik Kolu -Halk Oyunları Kolu -Tiyatro ve Sinema Kolu -

Fırat Üniversitesi _k-a-m10Fotoğrafçılık Kolu -Edebiyat Kolu -Gazetecilik ve Medya Kolu -Resim ve Grafik Sanatları Kolu -******çü Düşünce Kulübü -Sağlık Kulubü-Basketbol Kolu -Satranç,Briç,Bilardo Kolu -Havacılık Kolu -Dağcılık-Mağracılık Kolu -Futbol Kollu -Su Sporları Kolu -Masa Tenisi Kolu Tenis Kolu -Güreş Kolu -Taekwando-Karate Kolu -Bilek Güreşi Kolu -Boks Kolu -Cimnastik-Aerobik-Step Kolu -Voleybol Kolu -Hentbol Kolu -Badminton Kolu -Kayak Kolu
Atletizm Kolu -Gezi Kolu -Ulusal Kalite Hareketi Gönüllüleri Öğr. Kulubü -Fırat Üniversitesini Güzelleştirme ve Doğa Kulubü -Çocuk Kulubü -Turizm Kulubü -Dans Kulüpleri bulunmaktadir.
Adres : Fırat Üniversitesi 23119 ELAZIĞ
Tel : +90 424 2370000
Fax : +90 424 2370080

__________________________________FAKÜLTELER______________________________
Eğitim Fakültesi:
Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 2809 Sayılı kanun ek 30. maddesine göre, bakanlar Kurulu’nca 09.09.1997 tarihinde kurulması kararlaştırılan ve bu kararın 19.09.1997 tarihinde 23115 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanması ile resmen kurulmuştur. Eğitim fakültesi, ilk kurucu dekan, Prof.Dr. Sabahattin KÜÇÜK’ün 18.09.1998 tarihinde atanması ile eğitim-öğretim hayatına başlanmıştır. Fakülte Yönetim Kurulu ilk toplantısını 22.10.1998 tarihinde, fakülte Kurulu da 04.09.1999 tarihinde yapmıştır. Mart 2002’ de kurucu Dekan Prof. Dr. Sabahattin Küçük ’ün görevden ayrılmasından sonra Dekanlı görevini Prof.Dr. Alaaddin ÇUKUROVALI vekaleten yürütmüş ve Eylül 2002 tarihinden itibaren Fakültemiz Dekanlık görevini Prof. Dr. Şemsettin CİVELEK yürütmektedir. Eğitim Fakültesi bünyesinde; İlköğretim Bölümü Türkçe Eğitimi Bölümü Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Özel Eğitim Bölümü Eğitim Bilimleri Bölümü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Ortaöğretim, Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Ortaöğretim, Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Olmak üzere toplam 10 bölüm ve 32 ana bilim dalı bulunmaktadır. Şuanda Eğitim Fakültesi bünyesinde "ilköğretim", "Türkçe Eğitimi", "Eğitim Bilimleri" ve "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri" bölümleri açılmış bulunmaktadır. Açılan bu bölümlerden de ilk olarak "ilköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Programı 1998-1999 eğitim öğretim yılında öğrenci almıştır. İlköğretim bölümü çatısı altında beş ayrı anabilim dalı bulunmaktadır. Bunlar; Okul Öncesi Eğitimi Sınıf Öğretmenliği Fen Bilgisi Eğitimi Sosyal Bilgiler Eğitimi Matematik Eğitimi Anabilim Dalları’dır. Söz konusu beş ana bilim dalından Sınıf Öğretmenliği(I. ve II. Öğretim), Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programlarına öğrenci alınmaktadır. 2002-2003 eğitim-öğretim yılı itibarıyla İlköğretim Bölümünde526, Türkçe Eğitimi Böülümünde 104 olmak üzere 630 öğrenci öğretim görmektedir. Eğitim Fakültesi, Fırat Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Fakültemizin şu an için müstakil bir binası olmadığından eğitim-öğretim faaliyetlerini Fen-Edebiyat Fakültesi binasında yerine getirmektedir. Eğitim Fakültesi eğitim-öğretim faaliyetlerini 2 Profesör, 7 Yardımcı Doçent, 15 Araştırma Görevlisi, 7 idari personel ile sürdürmektedir. İlköğretim Bölüm Başkanlığı Yrd. Doç. Dr. Şener DEMİREL tarafından yürütülmektedir. 15 Araştırma Görevlisinden 7’si doktora ve yüksek lisans çalışmalarını Ankara, Erzurum ve Trabzon illerinde sürdürmektedirler. Fakültemizin akademik kadrosu her yıl birçok uluslar arası ve ulusal bilimsel kongre, panel, konferans,seminer ve sempozyuma katılarak bilim dünyasına katkıda bulunmaktadır. İlköğretim Bölümünde öğrencilerimizin kullanımına sunulan Bilgisayar laboratuvarı ile de öğrencilerimizin çağın gereklerine uygun şekilde bilgisayardan ve internetten yararlanmaları sağlanmıştır.
Bilgisayar ve Ögr.Tek.Bölümü-Eitim Bilimleri Bölümü -İlköretim Bölümü -Güzel Sanatlar Bölümü -Türkçe Egitimi bölümleri ile eitimini devam ettirmektedir.
Fen Edebiyat Fakültesi:

Fırat Üniversitesi Fen-fa10Fakültemizin temelini oluşturan Fen Fakültesi 1975- 1976 öğretim yılında Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik, Fen Bilimleri ve Gök Bilimleri bölümleri, Edebiyat Fakültesi ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile öğrenime başlamıştır. Fen Fakültesi’nde 1976- 1977 öğretim yılında Kimya Bölümü Kimya Mühendisliği Bölümüne, Biyoloji Bölümü Biyoloji ve Botanik kürsülerinden oluşan bir bölüm haline dönüştürülerek öğretime başlamışlardır. 1977- 1978 öğretim yılında Fizik Bölümü, Fizik Mühendisliği Bölümüne, Fen Bilimleri Bölümü de Jeoloji Mühendisliği Bölümüne dönüştürülerek öğretime açılmıştır. 4 Nisan 1978 tarihli Kurul Kararı ile Biyoloji Bölümü’nün Botanik ve Zooloji Bölümleri olarak iki ayrı bölüm haline getirilmesiyle Fen Fakültesi Botanik, Matematik, Zooloji, Fizik Mühendisliği, Jeoloji mühendisliği ve Kimya Mühendisliği olmak üzere altı bölümlü bir fakülte haline dönüştürülmüştür. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile öğretime açılan Edebiyat Fakültesi’nin, 1976- 1977 öğretim yılında, Antropoloji Bilimleri Bölümü açılmış, 25 Şubat 1980 tarihinde de Fakülte Antropoloji Bölümü, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Coğrafya, Eski Ön Asya Dilleri, Kütüphanecilik, Tarih, Toplum Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Diller Bölümleri olmak üzere dokuz bölümden oluşan bir fakülte haline dönüştürülmüştür. Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 Sayılı Kanun hükmünde kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 28.3.1983 tarih ve 2808 Sayılı Kanun ile mevcut Fen ve Edebiyat Fakülteleri birleştirilerek “Fen – Edebiyat Fakültesi”ne dönüşmüştür. Bu yeni düzenleme ile Fen – Edebiyat Fakültesi bünyesinde Fizik ve Kimya lisans bölümleri açılmış, önceden Fen Fakültesi bünyesinde öğretimini sürdüren Fizik Mühendisliği Fizik bölümü olarak değişmiş, Jeoloji Mühendisliği bölümü ile Kimya Mühendisliği bölümü de Mühendislik Fakültesi’ne aynı adlarla katılmışlardır.Aynı düzenleme ile Edebiyat Fakültesi bünyesindeki Antropoloji Bölümü de Sosyoloji Bölümü olarak değiştirilmiş, 1990 yılında açılan Coğrafya Bölümü de 1991 yılında öğretime başlamıştır. 1992 yılında öğretime açılan Beden Eğitimi ve Spor Bölümü ile Fakülte, öğretime açılmış bulunan Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri ile henüz öğretime açılmamış olan İstatistik, Antropoloji, ve Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümlerinden oluşan bir kompozisyona kavuşmuştur. 1992 yılında Fen- Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, 1997 yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na dönüştürülmüştür ve fakültemiz bünyesinden ayrılmıştır. Halen Fakültemizde ögrencisi mevcut olan Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı henüz ogrenci almamis Istatistik, Antropoloji, Bati Dilleri ve Edebiyati bölümleri olmak üzere toplam 11 bölüm mevcuttur. Ayrica Biyoloji, Kimya, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyati Bölümlerinin ikili egitimleri de mevcuttur. Fakültemizde 38 Profesör, 15 Doçent, 62 Yrd. Doç., 78 Arş. Görevlisi., 15 Öğretim Görevlisi, 18 Okutmen ve 2 Uzman olmak üzere 226 öğretim elemanımız ve 1714 orgun egitim, 1040 ikinci egitim olmak uzere toplam 2754 ogrencimiz mevcuttur. Fakültemizde Öğretim üyesi başına 24, öğretim elemnı başına ise 12 öğrenci düşmektedir.
http://elazigsporlular.yetkinforum.com

Fırat Üniversitesi
1 sayfadaki 1 sayfası